Miło nam poinformować, że kapituła konkursu: Gospodarczo-Samorządowy HIT Kujaw i Pomorza” przyznała Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej we Włocławku Sp. z o.o. tytuł: „Rubinowy HIT 2010” za program badań termowizyjnych sieci cieplnej przy użyciu samolotu w MPEC we Włocławku.
Jest to dla naszego przedsiębiorstwa kolejne wyróżnienie. W ubiegłym roku MPEC otrzymał tytuł: „Kryształowy HIT 2009”, a w roku 2008 „HIT Kujaw i Pomorza w kategorii ekologia, za przeprowadzoną modernizację instalacji odpylania kotła WR-25. W 2006 r. kapituła przyznała nagrodę dla naszego przedsiębiorstwa za Modernizację układu hydraulicznego i pompowego Ciepłowni „Wschód” oraz w 2007 r.  za Wdrożenie technologii wykorzystującej biopaliwo w postaci pelletu drzewnego.

Nagrodzony program badań termowizyjnych polegał na  wykonaniu filmu na podstawie którego stworzono mapę termowizyjną Włocławka. Prace te prowadzone były z pokładu samolotu, na pokładzie którego zainstalowano specjalistyczne urządzenia oraz kamerę termowizyjną, która rejestrowała emisję cieplną w trakcie nocnych przelotów nad miastem. Zapis cyfrowy tego filmu znalazł się na płytach CD w postaci mapy termograficznej. W ten sposób utworzono albumy ze zdjęciami kolorowymi w odcieniach szarości. Badania dają spółce MPEC we Włocławku wiedzę o miejscach, które trzeba zbadać szczegółowo, by zmniejszyć ubytki ciepła. Badanie termowizyjne pomaga lokalizować miejsca potencjalnych awarii rurociągów ciepłowniczych. Takie działania prewencyjne prowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. we Włocławku, pozwalają oszczędzić czas oraz wydatki związane z koniecznością poszukiwania usterek metodą odkrywkową. Dają również możliwość eliminowania najsłabszych fragmentów sieci cieplnej oraz opracowania strategii jej wymiany. Prace te pozwolą ograniczyć do minimum przerwy w dostawie ciepła do odbiorców oraz zużycie wody technologicznej.